تاثیر نماهای متحرک هوشمند در کنترل انرژی ساختمان های هوشمند

تاثیر نماهای متحرک هوشمند در کنترل انرژی ساختمان های هوشمند

پوشش هاي ساختمان اعم از سقف و پنجره ها يكي از مهمترين بخش هاي ساختمان در ايجاد شرايط بهينه همچون آسايش حرارتي، رطوبتي، ميزان نور، كاهش آلودگي صوتي و ... مي باشند. در صورتي كه اين عناصر بگونه اي طراحي شوند كه توانایی نشان دادن واكنش نسبت به تغييرات محيط اطراف خود را داشته باشند شرايط بهينه ای براي ساختمان ايجاد مي شود. طبق آمارهای موجود هدر رفتن انرژی در صنعت ساختمان بسیار بیشتر از صنعت حمل و نقل می باشد. لذا نمای ساختمانی به عنوان یکی از مهمترین ارکان ساختمان می بایست با توجه ویژه به مقوله انرژی به نوعی طراحی شود که آفتاب تند تابستان را به داخل بنا وارد نکند و از هزینه های سرمایش بکاهد و در زمستان بیشینه مقدار آفتاب را وارد ساختمان کند و با استفاده از عملکرد گلخانه ای از هزینه های گرمایشی بکاهد

پوسته های (پنجره ها وپرده های)هوشمند امروزی مبتنی برسیستم BMS (Building Management System) بوده و می توانند به صورت هوشمند با دریافت درجه حرارت و تاریخ و روز دقیق بر اساس زاویه تابش خورشید تغییر شکل داده و باز یا بسته شوند. جنس برخی از این پوسته ها از جنس سلولهای فتوولتاییک بوده و طوری تنظیم می شوند که خودشان جاذب انرژی خورشید بوده و بخشی از مصرف برق ساختمان را تامین کنند. همچنین این پوسته ها می توانند مجوف یا شبرنگ باشند تا در روز با جذب انرژی خورشید و تابش در شب، نورپردازی ساختمان را پس از غروب آفتاب برعهده بگیرند.

از جمله معایب پوسته های هوشمند میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

هزينه اوليه بالا

 هزينه نگهداري و تعمير

 پيچيده بودن تكنولوژي طراحي و ساخت

نياز به افراد متخصص جهت اجرا

 آسيب پذيري و حساسيت بالا در سنسورها

 مشكلات نظافتي سيستم

و از جمله مزایای پوسته های هوشمند نیز میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

كاهش مصرف انرژي ساختمان

 وفق پذيري با محيط كار

پاسخگويي به اقليم

 تنوع و زيبايي بصري

 عايق حرارتي و صوتي

 ارتقاي آسايش زندگي كاربران

تعديل ميزان نور در ساعات مختلف روز

 بهبود ارتباط دروني بين داخل ساختمان با محيط خارج آن پرداخت.

يافته ها به روشني نشان مي دهند كه يك نماي هوشمند بايد بتواند سه پارامترآب و هوا، بستر و ساكنين را در طرح خود به درستی در نظر گیرد، از این رو روابط مشترك بين نماي هوشمند و شاخصه های ذكر شده بايد بصورت پنج حالت ديناميك، غيرخطي، تصادفي، چند بعدي و غير قابل اندازه گيري باشد. نماهای هوشمند چیزی بیش از صرفا یک پوسته یا نما بوده و نماهاي هوشمند متحرك از لحاظ كاربرد به چهار گروه زير تقسيم مي شوند:

نماهاي هوشمند متحرك و كنترل دما،

نماهاي هوشمند متحرك و كنترل روشنايي و ديد،

نماهاي هوشمند متحرك و تهويه طبيعي،

نماهاي هوشمند متحرك و توليد انرژي.

محافظت شده توسط سرویس ضد هزرنامه سئوبین